• Bize Ulaşın
  • (0532) 394 53 18

Türkiye Satranç Şampiyonası'ndan Döndük


Türkiye Satranç Şampiyonası'ndan Döndük

2020 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası’ndan döndük. Her sene binlerce çocuğun heyecanla beklediği bu şampiyona bu sene de Antalya’da 18 – 25 Ocak 2020 tarihleri arasında yapıldı.

2557 sporcunun yarıştığı bu şölene Betül Cemre Akademi olarak 21 sporcu ile katıldık. Turnuvada bazı öğrencilerimiz ilk defa katılarak tecrübe yaşarken bazı öğrencilerimiz hasta halleri ile vazgeçmeden sonuna kadar savaştı.

 

Elbette her yarışmanın sonucunda kazananlar oluyor. Onlardan bahsetmeden önce katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ederim. Yaşadıkları bir haftalık deneyim – sadece satranç anlamında değil – eminim ki onlara hayatları boyunca birçok şey katacaktır.

Tabi ki bu bir hafta boyunca sadece satranç oynamadık. Yeri geldi oyunlar oynadık. Tabi çoğu zaman satranç çalıştık. Ama dolu dolu bir hafta geçirdiğimizi söyleyebilirim.

Neredeyse odamın kapısı hiç kapalı kalmadı. Öğrencilerim bu kadar yoğun tempo içinde çalışmak için odalara sık sık gelirken velilerimiz de sağolsunlar bizleri hiç yalnız bırakmadı.

Birçok öğrencimiz ile bir yıldan uzun süredir Türkiye Satranç Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Kimi öğrencimiz daha önce milli sporcu oldu. Ama bu kadar emeğin sonunda turnuvayı başarıyla tamamladığımızı söyleyebilirim.

Gelelim milli takıma giren öğrencilerimize:

Yankı Taşpınar, 13 Yaş Genel Kategoride yarıştı. Turnuvaya favori olarak başlamış olsa da yarıştığı kategorinin ne kadar çetin geçtiğini söylemek isterim. Turnuvanın başlarında aldığı iki beraberlik sonucunda liderlikten düşse de azimli oyunu ve gerçekten zaman sıkışmasındaki kusursuz hesaplamaları ile önemli bir başarıya imza attı. Son turda aldığı önemli galibiyet ile tek başına namağlup olarak tekrar Türkiye Şampiyonu oldu. Yankı yaklaşık sekiz senedir öğrencimiz.

Yankı’nın önceki başarıları 7 Yaş Genel Türkiye 3.lüğünü paylaştı(2014), 9 Yaş Genel Türkiye 5. (2016) , 10 Yaş Genel Türkiye Şampiyonu (2017), 11 Yaş Genel Türkiye 2. (2018), 12 Yaş Genel Türkiye 3. (2019), Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 3. (2019)

Ezgi Mutlu, 12 Yaş Kızlar Kategorisinde yarıştı. Türkiye şampiyonluğunu paylaşarak averaj ile 2. bitirdi. İlk beş turdaki muhteşem performansı sonrasında bir kayıp yaşasa da hırslı ve kararlı yapısı ile bu turnuvada güzel bir başarı elde etti. Ezgi son üç yıldır milli takıma giren diğer bir öğrencimiz. Geçen yıl da öğrencimiz Türkiye 2.liğini paylaşmıştı.

Övgü Zengin, 9 Yaş Kızlar Kategorisinde yarıştı. Samsun’dan katılan öğrencimizin en büyük şansı ailesinin de satranç kökenli olması. Övgü 9 Yaş Kızlarda Türkiye 3.lüğünü paylaşarak averaj ile 4. oldu. Öğrencimiz geçen yıl da milli takım havuzuna girmişti.

Nehir Yurt, 10 Yaş Kızlar Kategorisinde yarıştı. Aydın’da çokça başarıya imza atan Nehir bu sene son turda şampiyonluğu kaçırarak Türkiye 5. oldu (paylaşarak)

Ece İrem Bezir, 17 Yaş Kızlar Kategorisi gibi zor bir klasmanda 5. olarak büyük bir başarı elde etti. İlk defa milli takıma giren Ece İrem’i de tebrik ederim.

Biz üç kardeş – üç antrenör olarak Antalya’da öğrencilerimiz ile beraberdik. Fide Trainer olarak Emre Yıldız – çocukken benim de antrenörlüğümü yaptı – ve Fide Instructur olarak yine birçok iyi sporcu yetiştiren Emrah Yıldız.

Bir sonraki yıl için çalışmalara başladık bile. Betül Cemre Akademi olarak grup ve özel derslerin dışında Betül Cemre Akademi Sistemimiz ile Türkiye’nin her yerinden öğrencilerimize ulaşıyoruz.

Turnuvaya katılan öğrencilerimiz:

Alper Bora Dolu – 7 Yaş Genel – İzmir
Batu Dinçer – 7 Yaş Genel - İzmir
Deha Zengin – 7 Yaş Genel – Samsun
Begüm Ece Yıldız – 7 Yaş Kız – İzmir
Gülce Kılıç – 8 Yaş Kız – Aydın
Selim Özizmir – 8 Yaş Genel – İzmir
Atilla Kuru – 9 Yaş Genel – İzmir
Can Yardımcı – 9 Yaş Genel – İzmir
Mira Er – 9 Yaş Genel – İzmir
Efe Karal – 9 Yaş Genel – İzmir
Deniz Ares Kılıç – 9 Yaş Genel – İzmir
Övgü Zengin – 9 Yaş Kız – Samsun
Ege Miri – 10 Yaş Genel – İzmir
Nehir Yurt – 10 Yaş Kız – Aydın
Arya Aktürk – 10 Yaş Kız - Aydın
Kerem Koç – 12 Yaş Genel – İzmir
Ezgi Mutlu – 12 Yaş Kız – İzmir
Hüseyin Bayko – 13 Yaş Genel – Denizli
Yankı Taşpınar – 13 Yaş Genel – İzmir
Ali Berkay Danışman – 17 Yaş Genel – Konya
Ece İrem Bezir – 17 Yaş Kız - Isparta

Fotoğraflarla Antalya:


  • Mithatpaşa Cd. No:5/D (Balçova Mithatpaşa İş Bankası'ndan Üçkuyular'a doğru 40 m ilerisi) Balçova / İzmir
  • (0532) 394 53 18 Hüseyin Yıldız
  • (0535) 239 72 43 Betül Cemre Yıldız
  • Fax:
  • iletisim@betulcemre.com
Copyright © 2021 l Betül Cemre Akademi All rights reserved.