• Bize Ulaşın
  • (0532) 394 53 18

2019 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası'nın Ardından...


2019 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası'nın Ardından...

19 - 26 Ocak 2019 tarihleri arasında Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası Antalya'da düzenlendi. Tüm satranç sporcuları gibi bizim de her sene beklediğimiz bu turnuva kimi sporcu için tecrübe, kimi sporcu için keyifli bir tatil, kimi için de milli takıma girme mücadelesi.

 

Biraz bu turnuvanın geçmişinden bahsedelim. Her sene düzenlenen bu şampiyona zamanla format değiştirdi. Örneğin 90’lı yıllar ve 2000'li yılların başında en küçük kategori 10 Yaş Altı olarak geçiyor iken; günümüzde 7 Yaş Kategorisi turnuvada en çok sporcunun yarıştığı kategorilerden biri haline geldi. Ayrıca; önceden her yaş kategorisi ikişerli yaşlardan oluşurken (örneğin 10 Yaş Altı, 12 Yaş Altı, 14 Yaş Altı gibi) şimdi her yaş grubu için ayrı kategori bulunmakta.

İki binden fazla sporcunun aynı anda hamle yaptığı Türkiye’nin en büyük satranç organizasyonlarından birine biz de Betül Cemre Akademi Ailesi olarak 19 sporcu, 3 antrenör ve 28 veli ile katıldık. Aramızda ilk defa bu büyük organizasyona katılan minik öğrencilerimiz de vardı. Elbette öğrencilerimiz bu yarışmaya katılırken onlar için çok büyük bir tecrübe olacağını biliyorlardı.

Kafilemizde sadece İzmirli sporcular yoktu. Aydın’dan, Manisa’dan, Muğla’dan, Isparta’dan ve hatta Konya, Elazığ ve Samsun’dan da öğrencilerimiz vardı. Bütün öğrencilerimiz ile turnuva öncesi eğitim merkezimizde ve internet üzerinden birebir ve grup çalışmaları yaparak turnuvaya hazırlandık.

Bu seneki Türkiye Küçükler (7-12 Yaş) ve Yıldızlar (13-18 Yaş) Satranç Şampiyonası’nda kafilemizden beş sporcu "2019 Milli Takım Sporcusu" olmaya hak kazandı. Öğrencilerimizden biraz bahsedelim:

Yankı Taşpınar, neredeyse altı senedir bizimle beraber. İlk defa 7 Yaş Genel Kategoride Türkiye 7. olarak milli sporcu oldu. Bir sonraki sene çok iyi hazırlanmasına rağmen turnuvanın başında hastalık geçirmesi sebebi ile kötü performans gösterdi. 9 Yaş Genel Kategoride de turnuvanın başında kötü başlamasına rağmen son turda şampiyonluk maçı oynadı ve kazanç konumu kaybederek Türkiye 5. olarak milli takıma girmeye hak kazandı. Hırslı bir yapısı olması sebebi ile 10 yaşlarda şampiyon olacağı sözünü verdi ve bu sözünü bir sonraki sene gerçekleştirerek Türkiye Şampiyonu oldu. Geçtiğimiz sene 11 Yaş Genel Kategoride Türkiye 2. oldu ve bu sene de 12 Yaş Genel Kategoride Türkiye 3. sü olarak başarılarına bir yenisini kattı. Aynı kategoride yarışan tüm arkadaşları gelecek vadeden sporcular. Her birinin ülkemizi en başarılı şekilde temsil edeceklerine inanıyorum.

Ezgi Akti, bu sene 17 Kızlar Kategorisinde Türkiye 3. olmayı başardı. Geçtiğimiz yıl 16 Kızlarda Türkiye Şampiyonu olan Ezgi, ülkemizin bir gerçeği olan üniversite sınavı sebebi ile geçtiğimiz yıl kadar iyi hazırlanamamış olsa da yine kendisini kürsüde görmeyi başardık.

Ezgi Mutlu, henüz bir senedir aramızda olan ve gelecekte çok başarılı olacağına inandığım kız öğrencilerimden biri. Geçtiğimiz yıl 10 Yaş Kızlar kategorisinde Türkiye Şampiyonluğunu paylaşarak 3. oldu. Geçen sene son turda kaybettiği için üzüldüğü sırada kendisi ile tanışmıştım. Bu sene de öğrencimiz 2.liği paylaşarak yine milli takıma girmeye hak kazandı.

Nehir Yurt, turnuvada bizi en çok heyecanlandıran öğrencim oldu. Özellikle son maçında önemli bir galibiyet kazanan öğrencimiz çalışmasının karşılığını alarak Türkiye 4.lüğünü paylaştı. İki senedir milli takımda olan Nehir Yurt’un gelecek yıllarda ilk üç dereceye gireceğine inanıyorum.

Övgü Zengin, en küçük kız öğrencilerimizden biri. Kendisi Samsun’dan katıldı ve babası Sedat Zengin de güçlü bir satranç sporcusu. Aynı zamanda annesi de satranç sporcusu olan Övgü’nün satranç sevgisi gerçekten inanılmaz. Çalışmalardan sonra bebekleri ile de oynayan Övgü – kendisi güçlü bir satranç sporcusu olsa da henüz sekiz yaşında küçük bir çocuk – en sıcakkanlı öğrencilerimden biri. İlk defa katıldığı bu şampiyonada milli sporcu olmaya hak kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

Elbette bu bir haftada sadece satranç yoktu. Ara ara eğlence, doğum günü partisi ve oyunlar da vardı. Ama en güzeli farklı illerde yaşayıp ilk defa tanışmalarına rağmen küçük öğrencilerin çabucak kaynaşmasıydı.

Öğrencilerimizden bazılarının maçlarından kombinezonları paylaşmak istiyorum.

Siyah oynar. (Muğla’dan öğrencimiz İbrahim Muhammed Öztürk'ün maçı)

Siyah oynar. (Aydın’dan öğrencimiz Nehir Yurt'un maçı)

Siyah oynar. (Öğrencimiz Yankı Taşpınar'ın maçı)

Beyaz oynar. (Öğrencimiz Efe Karal'ın maçı)

Siyah oynar. (Muğla'da öğrencimiz Efe Doruk Türkol'un maçı)

Beyaz oynar. (Samsun'dan öğrencimiz Övgü Zengin'in maçı)

Beyaz oynar. (Öğrencimiz Aleyna Kömürcü'nün maçı)

Beyaz oynar. (Öğrencimiz Ezgi Akti'nin maçı)

Katılan öğrencilerimiz:

Selim Özizmir (7 Genel - İzmir)
Deniz Ares Kılıç (8 Genel - İzmir)
Efe Karal (8 Genel - İzmir)
Can Yardımcı (8 Genel - İzmir)
Hilalsu Başdemir (8 Kızlar - İzmir)
Övgü Zengin (8 Kızlar - Samsun)
Nehir Yurt (9 Kızlar - Aydın)
Beril Yalçın (10 Kızlar - Elazığ)
Can Ferhat (11 Genel - İzmir)
Kerem Koç (11 Genel - İzmir)
Eren Soylu (11 Genel - Konya)
Ezgi Mutlu (11 Kızlar - İzmir)
Efe Doruk Türkol (12 Genel - Muğla)
İbrahim Muhammed Öztürk (12 Genel - Muğla)
Yankı Taşpınar (12 Genel - İzmir)
Betül Ayyüce Sezen (14 Kızlar - Muğla)
Ece İrem Bezir (16 Kızlar - Isparta)
Aleyna Kömürcü (16 Kızlar - İzmir)
Ezgi Akti (17 Kızlar - İzmir)

Antrenörlerimiz:

WGM FT Betül Cemre Yıldız Kadıoğlu
FT Emre Yıldız
FI Emrah Yıldız

 

 

 

 

 


  • Mithatpaşa Cd. No:5/D (Balçova Mithatpaşa İş Bankası'ndan Üçkuyular'a doğru 40 m ilerisi) Balçova / İzmir
  • (0532) 394 53 18 Hüseyin Yıldız
  • (0535) 239 72 43 Betül Cemre Yıldız
  • Fax:
  • iletisim@betulcemre.com
Copyright © 2020 l Betül Cemre Akademi All rights reserved.