• Bize Ulaşın
  • (0532) 394 53 18

Kendi Avukatlığımı Yapıyorum


Kendi Avukatlığımı Yapıyorum

"KENDİ AVUKATLIĞIMI YAPIYORUM"

SORU: Bu akıl oyunları da ne? Damaymış, goymuş, mangalaymış vs. Satranç varken bunlarla uğraşmak niye?

CEVAP: Herkes satranç oynamak zorunda mı? Satranca yatkın olmayanlara bir seçenek sunulamayacak mı?

2008 yılında Pekin’de yapılan WORLD MIND GAMES (Dünya Akıl Oyunları) Turnuvası’nda ülkemizi satranç dalında temsil ettim. Başka hangi akıl oyunları oynandığını merak ettim. Maç aralarında dama ve go turnuvalarını kısaca izledim.

Birkaç defa “go oynamayı biliyor musun?” sorusuyla karşılaşınca hiç önemsemeden “hayır” diye cevap vermiştim. Meğer go oyunu, oynanan en eski strateji oyunlarından biriymiş. Ayrıca dünya çapında go sporcu sayısı, satranç sporcusu sayısından fazla. Ama üç ülkede yoğunlaşmış; Çin, Kore ve Japonya. Ancak hızla bütün dünyaya yayılmakta ve Türkiye de bundan nasibini almakta. Şu anda Türkiye’de birçok üniversitede go toplulukları var ve düzenli olarak turnuvaları yapılıyor. Satranç ile go arasında benzerlikler var. Satranç bir gerilla savaşı iken, go düzenli ordu savaşıdır. Satranç tüccarların, go filozofların oyunu. Eski dünya şampiyonu Lasker de çok iyi bir go oyuncusu idi.

Nanjing/Çin Grandprixinde bana hatıra olarak flama verildi. Üst bölümde satranç tahtası, altında satranca benzeyen değişik bir tahta var. Ne olduğunu o zaman anlamamıştım, çok da ilgilenmemiştim. Meğerse Xiangqi-Çin SATRANCI, satrançtan aşağı kalmayan geçmişe sahip bir akıl oyunu. İddialara göre de satrancın özgün şekli ve anası. Ama Türkiye’de henüz yok. Ama World Mind Games’in beş dalından biri olduğu için bir gün gelip kapımızı çalacak. Hem bu sebeple hem de satrancın değişik bir versiyonu olması sebebi ile bizim merkezimizde de eğitimi verilmekte.

Bu senenin başına kadar merkezimizde “Sadece Satranç” diyerek eğitim verdik. Ama baktık ki satranca yatkın olmayan/sevmeyen/başarısız olan/bir sebeple oynamayı bırakan çocuklara verebileceğimiz başka bir seçenek yok. Başka akıl oyunları neden olmasın dedik. Yanlış mı yaptık?

SORU: Bu aktiviteleri yapan başka birileri var mı?

CEVAP:  64 Kare Satranç Ülkesi Akıl ve Zeka Oyunları Eğitim Merkezi adına BAĞDAGÜL ENZİN, İzmir’de satrançla beraber akıl oyunlarını ilk başlatan kişi bildiğim kadarıyla. Keza dokuz defa Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonu olan NİLÜFER ÇINAR, akıl ve zeka oyunları eğitiminde öncülük yapmaktadır. Kendi yazdığı Mangala Kitabı ve Seti var. Biz de hem Nilüfer Çınar’ı hem de Bağdagül Enzin’i örnek aldık.

SORU: Dama nedir? Hani şu kahvelerde sigara dumanı altında bıyıkları sararmış olan ihtiyarların oynadığı oyun değil mi bu yahu?

CEVAP: Dünyada çok çeşitli dama türleri var. Bütün dünyada oynanan 10x10 Çapraz Dama, lokal olarak oynanan birçoğumuzun bildiği Türk Daması vardır. Dama, satranç gibi taktik hesaplamaları olan, birçok kitabı ve programları olan, üstünde ciddi bir çalışma yapılması gereken bir zeka ve strateji oyunu. Öğrenmesi kolay, geliştirmesi disiplinli bir çalışma gerektiriyor.

Satranç ve damaya aynı perspektiften baktığımız zaman; satrançta çocuklara "gerekmediği müddetçe taş yemeyin, gerginliği elinizde tutun" diyoruz. Damada ise taş yemek zorunlu ve taş yiyerek oyunu bitiriyorsunuz. Çocukların en sevdiği şey de taş yemek. Bu yüzden bu gerginliği kaldıramayan çocukları dama oyununa yönlendiriyoruz.

Ayrıca hem Türk Daması hem de Çapraz Dama okullara aynı satranç gibi ders olarak konmuştur. Modülü vardır ve Halk Eğitim Müdürlükleri tarafından ücreti ödenmektedir. Bu yüzden damanın itibarı ülkemizde artmıştır. Bu durumu farkedip Azerbaycan Dama Federasyonu eski başkan yardımcısı ve milli takım antrenörü olan İbrahim İsmayilov Hocamızı kadromuza dahil ettik. Mayıs 2015 itibari ile eğitimlerimize başlayarak ilk Türk Dama Milli Takımını Estonya’ya Avrupa Yaş Grupları Dama Şampiyonası’na gönderdik. 1-7 Kasımda da Hollanda’da yapılacak olan Dünya Yaş Grupları Dama Şampiyonası’nda tümü BETÜL CEMRE YILDIZ KULÜBÜ öğrencileri olan 19 sporcu ülkemizi temsil edecek. Dama, satranç gibi etkinlikleri çok fazla olan bir spor dalıdır. 2016 Asya Dama Oyunları, 2016 Dünya Yaş Grupları Dama Şampiyonası ve 2017 Avrupa Yaş Grupları Dama Şampiyonası İzmir’de yapılacaktır. Çok güçlü bir satranç sporcusu olan Vassily Ivanchuk da dama sporcusu ve turnuvalara katılıyor.

SORU: Peki neden sizin bu aktivitelerinize karşı çıkılıyor?

CEVAP: Bilmiyorum. Belki çoğu zaman olduğu gibi, ne olduğu bilinmeyen yeni bir harekete karşı olumsuz tepki verilmesi bunun da sebebi olabilir. Ama bizim ilk hedefimiz çocukların beyin gelişimine yardımcı olmak. Bunu tek enstrümanla (yani satranç ile) yapmak mı, farklı enstrümanları da kullanarak "zihinsel check-up” yapmak mı daha etkili?

SORU: Bu çalışmalar satranca zarar veriyor mu?

CEVAP: Kesinlikle zarar verdiğini düşünmüyorum. Hatta katkısı olduğunu birçok öğrencimizde görüyoruz.

Diğer akıl oyunlarını biz, “satrancın kuzenleri” olarak tanımlıyoruz. Temelde birçoğu aynı hesaplama tekniğine sahip, ama karakterleri farklı.

Satranç benim için her zaman en değerlisi. Faydaları saymakla bitmez. Ama SPORTACCORD’un akıl sporu olarak tescil ettiği diğer oyunları (satranç,dama,go,briç ve xiangqi) neden öğretmeyelim, daha zengin bir alternatifle neden sunmayalım?

Bugün karşı çıkanların çok yakın bir zamanda diğer akıl oyunlarını da öğretmeye başlayacaklarını düşünüyorum.

Bu konu ile ilgili eleştiri ve yorumlarınızı bekliyorum. Diğer yazılarımda bu akıl oyunları ve ayrıca briç, legorobotik ve kodlama, quoridor, abalone ve mangala hakkında daha geniş açıklamalar yapacağım.

BETÜL CEMRE YILDIZ


  • Mithatpaşa Cd. No:7/A (Balçova Mithatpaşa İş Bankası'ndan Üçkuyular'a doğru 40 m ilerisi) Balçova / İzmir
  • (0532) 394 53 18 Hüseyin Yıldız
  • (0535) 239 72 43 Betül Cemre Yıldız
  • Fax:
  • iletisim@betulcemre.com
Copyright © 2018 l Betül Cemre Akademi All rights reserved.