• 0532 394 53 18  |
  • iletisim@betulcemre.com  |

Arduino ile Robotik Kodlama

GENEL BİLGİ

    Membrane Keypad kullanılarak yapılmış şifreli kapı açma veya herhangi bir sistemi çalıştırmak için kullanılabilecek bir projedir. İstendiği kadar kişi için farklı şifreler oluşturulabilir. Her kişinin kullanım saati ve tarihi kayıt altına alınabilir. Yanlış 3 şifre denemesinden sonra sistem 60sn bekler. Bu süre isteğe göre değiştirilebilir veya başka bir sonuç mesela alarm çalma gibi yapılabilir.

 

 

 

   Üzerinde 2 adet 28BJY-48 Step motor vardır. Yazıcıların içindeki motorlarla aynı kategoride bir motordur. Çok hassas hareket kabiliyeti vardır. Servo motorla yukarı aşağı hareket ettirilen keçeli kalem sayesinde iki tekerleğin tam orta noktasına denk gelen merkezi yerden çizim yapar. Motorların kontrolüne göre istenen şekil çizilebilmektedir. Öncelikle düz çizgiler, sonra 90 derecelik ve farklı açılarda çizgiler çizdirilir. Her bir şekil için farklı bir fonksiyon tanımlanması öğretildikten sonra, istenirse Android tabanlı bir cep telefonu ile uzaktan komut gönderilerek şekil çizmesi sağlanabilir.

 

 

  Parmak izi okuma ile çalışan proje: SG90 Servo motorla kontrol edilen ufak bir kapı modeli açık/kapalı olarak parmak izi okuyucu sayesinde kontrol edilir. İstenen kişilerin parmak izleri alınarak sisteme kaydedilir ve geçiş izni sağlanır. Tarih ve Saat bilgileri kayıt altına alınır. Ekranda kimin erişim sağladığı isim olarak da gösterilerek kişisel erişim kayıtlarına eklenir.

 

 

 

   Robot Kol, 3D yazıcıdan çıktı alınmıştır. Mekanik olarak kursiyerle birlikte birleştirilir. Üzerinde 4 adet Servo Motor vardır. SG90 model Servoların kullanımı ayrıca öğretilir. Kontrol etmek için Potansiyometre kullanılmaktadır. 10 saatlik bir eğitimden sonra kursiyer bu sistemi Donanım ve Yazılım olarak bitirmiş olur. Yapılan hareketleri hafızaya almak ve tekrar etmesini sağlamak mümkündür. Böylelikle otomasyon şeklinde bir sonuç elde edilir.

 

 

 

   FireAlarm sistemi ise çoklu sensörlerle oluşturulmuş yangın alarm sistemi. Işık, Duman, CO2, Sıcaklık, Nem gibi farklı değerleri ölçüp bunların değerlerini çaprazlama yaparak karşılaştırdıktan sonra yangın durumunun derecesine göre sonuç veren bir sistem. Fuzzy Logic (bulanık mantık) kullanılarak yapılmış bir sistemdir. Yangına dair sonuç ekranda yüzde ihtimal olarak gösterilmektedir.

 

 

 

  Motorun 1 tur dönmesini 50ye bölünmüş olarak tıklama olarak sayar. 360 derecelik bir tur 50 tıklama hassaslıkla sayılır. Optik sensör kullanımını gösteren iyi bir platformdur. Ayrıca bir potansiyometre yardımı ile motorun hızı değiştirilebilir ve sayma hızının da değiştiği gözlenmiş olur.

 

 

 

 

Kimdir bu "Arduino" cular?

  • Robotiğe merakım var ama çok derin elektronik öğrenme ve uygulama imkanım yok
  • Çocuğum çok zeki ve Robotlara meraklı ama elimizde kolay ulaşılabilir ve anlaşılması oldukça kolay malzeme imkanı yok
  • Programcılığa merakım var ama hangi zeminde uygulama yapabilirim?
  • Günümüzün ve geleceğin en önemli bilimsel çalışma alanlarından biri olan Kodlama ve Robotik konularında kendimi nasıl geliştirebilirim?

gibi bir çok soruya çözüm getirmek üzere tasarlanmış ve çoğunlukla amatör meraklılar tarafından geliştirilmiş olan açık kaynak kodlu ve oldukça ucuz ürünleri meraklılarına sunan bir platformdur "Arduino" kelimesinin içeriği.

Her ne kadar masa başında sabahlamayı seven Robotik ve Kodlamanın müdavimleri tarafından çok tasvip edilmese de "Arduino" bir çok kişinin hayatına Robotik, kodlama ve otomasyonla tanışma imkanını getirdi. Ev hanımlarından, anaokulu çocuklarına, üniversite profesörlerinden NASA'da örnek teşkil edecek projelere kadar bir çok alanda milyarlarca proje üretildi ve paylaşıldı son yıllarda.

Üniversitelerin farklı bölümlerinde okuyan öğrencilerimizin bölümlerine göre hazırlanmış eğitim içeriğimiz sayesinde, mezun olduklarında karşılaşacakları ve ihtiyaç duyacakları malzeme ve kodlama bilgisini sunuyoruz.

* Arduino ile Robotik ve Kodlama eğitimlerimiz BALÇOVA MERKEZİMİZDEKİ ATÖLYEMİZDE yapılmaktadır.

 

 

ÜCRETLER

Ücretler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Bilgi için 05323945318


Bu sayfa 555 kere okundu.BETÜL CEMRE YILDIZ BLOG

Betül Cemre Yıldız Blog

 Blog  yazıları için tıklayınız.


ABDULLAH İLHAN

Abdullah İlhan